Technologia blockchain

Blackchain uważany jest za technologię przyszłości, która przywędrowała do naszych czasów.
Bez dwóch zdań jest w tym dużo prawdy. Zdaniem wielu jest to system którego nie da się złamać. Obecnie najbardziej popularny w powiązaniu z kryptowalutami, stosowany w branży finansowej i wielu innych dziedzinach.

Powróćmy jednak do pytania: Czym właściwie jest Blockchain?

Technologia blockchain została stworzona do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w sieci internetowej. Jest to łańcuch bloków danych. Każda transakcja w zależności od nadanego jej priorytetu trafia do jednego z kolejnych bloków (dla przykładu o priorytecie transakcji dokonanej kryptowalutami, decyduje prowizja którą ustalamy przy wysyłaniu transakcji). Każdy blok ma określoną pojemność. Po zapełnieniu go danymi powstaje nowy kolejny blok. Sytuacja powtarza się teoretycznie nieskończoną ilość razy, co tworzy łańcuch bloków. Po przetłumaczeniu na angielski (block-blok; chain-łańcuch), otrzymujemy blockchain. Transakcje są podpisywane cyfrowo za pomocą kryptografii klucza publicznego przy użyciu kryptografii krzywych eliptycznych i są jawne, jednak użytkownicy pozostają anonimowy.

W technicznego punktu widzenia jest to rozproszona i zdecentralizowana baza danych w modelu open source w sieci internetowej o architekturze P2P (nazwa wielu osobom kojarząca się słusznie z popularnym wiele lat temu programem Kazaa). Dzięki temu transakcje sa publiczne i dostępne dla wszystkich posiadających odpowiednie prawa dostępu. W łańcuchu block chain to użytkownicy potwierdzają nawzajem swoje transakcje. Odpowiednia ilość potwierdzeń prowadzi do akceptacji transakcji. Zależnie od odbiorcy wymaga on mniejszej bądź większej ilości potwierdzeń do zaakceptowania transakcji. Ujmując to innymi słowami jest to zbiorcza księga rachunkowa rozproszona po całej sieci. Istnieje wiele kopii tej księgi co jest jednym z zabezpieczeń systemu.

Technologia blockchain jest odporna na cyfrowe ataki dzięki:

  • zastosowaniu kryptografii
  • rozproszonej i zdecentralizowanej naturze
  • anonimowości użytkowników
  • uwierzytelnianiu przez użytkowników