Kryptowaluty nazywane również choć rzadziej, walutami kryptograficznymi są nowym systemem płatności opartym na przekazie określonej informacji, zakodowanej za pomocą ciagu znaków. Jest to dość duże uproszczenie, jednak daje nam ogólne wyobrażenie tej bez wątpienia, dużo bardziej skomplikowanej kwestii. Zanim zagłębię się w szczegóły opowiem krótko, jak właściwie to wszystko się zaczęło.
Historia ta sięga roku 2009. Wtedy właśnie powstała pierwsza kryptowaluta znana każdemu, kto choć otarł się o temat kryptowalut. Mowa oczywiscie o BitCoinie.
Choć nie ma pewności co do tego kto stworzył BitCoina, to ogólnie przyjętą wersją jest ta, że stworzyła go grupa bądź osoba działająca pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Choć zabrzmiało to bardzo pewnie, tak na prawdę daje nam to niewiele. Poza kilkoma dość luźnymi poszlakami, nie posiadamy żadnych wskazówek co do jego/jej/ich tożsamości. Obecnie jest to jedna z największych zagadek cyfrowego świata. Być może tożsamość tej osoby bądź grupy pozostanie zagadką na zawsze. Miłośnicy teorii spiskowych twierdzą, że stworzyła go grupa rządowych specjalistów, bądź nawet masonów, by zachwiac swiatową gospodarką. Byc może to własnie oni mają rację...
Wróćmy jednak do faktów.
Bardziej szczegółowo, z technicznego punktu widzenia Kryptowaluta to (według
Wikipedii):
"Rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania związany jest z poszczególnymi węzłami systemu („portfelami”) w taki sposób, aby kontrolę nad danym portfelem miał wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza produktu i niemożliwe było dwukrotne wydanie tej samej jednostki.
Jest to dużo trafniejsza, lecz zdecydowanie bardziej skomplikowana definicja. Jak wspomniałem wyżej możemy śmiało pozostać przy stwierdzeniu, że jest to nowatorska, cyfrowa forma płatności.
Podobnie jak było w przypadku handlu wymiennego tysiące lat temu, monet setki lat temu, banknotów dziesiątki lat temu, tak w chwili obecnej właśnie cyfrowej informacji nadawana jest pewna wartosć.
Wartość tej informacji, czyli kryptowaluty jest oczywiscie umowna i zmienna.
Podobnie jak znane nam waluty emitowane przez banki krajowe, kryptowaluty podlegają
wielu zmiennym które decyzują o ich wartości.
Najważniejszym czynnikiem jest oczywiście liczba osób która danej waluty używa,
czyli w praktyce jej zastosowanie w realnym handlu.
Im większa liczba osób/organizacji akceptuje płatność daną kryptowalutą, tym
bardziej się ona umacnia i stabilizuje. Rośnie również jej wartość, choć jak
wspomniałem jest to tylko jeden z bardzo wielu czynników które o tym decydują.
Faktem jest, że płatność BitCoinem staje się dostępna w coraz większej ilosci miejsc. Inne kryptowaluty (nazywane altcoinami) choć posiadają obecnie znacznie mniejszą wartość, również nie pozostają daleko w tyle.
Czy kryptowaluty zawładną światem?
Nie wie tego nikt.
Na chwile obecną możemy tylko gdybać, jednak obserwując obecną sytuację, śmiało można stwierdzić, że na pewno są na własciwej ku temu drodze.